Hamilelik ve Pilates

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan hormonlar ve bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Anne de bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem,gunluk hayatta kısıtlayıcı olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis taban kaslarındaki sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates de bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir. Birçok pilates egzersizi sizin bedeninize ve gücünüze uygun olarak modifiye edilebilir. Modifikasyonlar egzersizin asıl amacını taşımaya devam etmekle birlikte sizin bedeninize uygun olarak düzenlenebilir.

HAMİLELİK PİLATESİ;
- Doğum sırasında ıkınmayı kolaylaştırır. - Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır. - Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar. - Doğum sonrası uterus’un toparlanması cok daha kolay olur. - Hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur. - Annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur. - Anne adaynın, yaptığı egzersiz sayesinde gece uykuları daha düzenli olur. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. - Egzersiz sırasında zihin beden ruh farkındalığı ıle anı yaşamak mumkun olduğundan , kişiye mental olarak rahatlama sağlar. Hamilelik, pilatesin özüyle ve prensipleriyle (merkezleme, kontrol, yoğunlaşma, nefes, kesinlik ve akıcılık) tam anlamıyla temasa geçip, uyum sağlayabileceğiniz harika bir dönemdir. Bu prensiplerle çalışmak egzersiz deneyiminizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda doğuma ve bebeğinizi korumanıza yardımcı olacak becerileri de sunacaktır. Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonları, egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.(Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder)
PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI?
Hamilelikte doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa dogumun son ıkı haftasına kadar güvenle devam edebilir.